Architecture

Which Of These Terms Refers To The Cost Of A Six-Pack Of Soda?

Learning Targets:

I can choose and create diagrams to help me reason about prices.I can explain what the phrase “at this rate” means, using prices as an example.If I know the price of multiple things, I can find the price per thing.

You are watching: Which of these terms refers to the cost of a six-pack of soda?

Lesson 8 Summary

The unit price is the price of 1 thing—for example, the price of 1 ticket, 1 slice of pizza, or 1 kilogram of peaches.

If 4 movie tickets cost $28, then the unit price would be the cost per ticket. We can create a double number line to find the unit price.

*

This double number line shows that the cost for 1 ticket is $7. We can also find the unit price by dividing, 28 div 4 = 7 , or by multiplying, 28 oldcdot frac14 = 7 .

Glossary Terms

Lesson 8 Practice Problems

In 2016, the cost of 2 ounces of pure gold was $2,640. Complete the double number line to show the cost for 1, 3, and 4 ounces of gold.

See more: How Many Inches In 36 Feet To Inches, How Many Inches Are In 3 Ft

*

The double number line shows that 4 pounds of tomatoes cost $14. Draw tick marks and write labels to show the prices of 1, 2, and 3 pounds of tomatoes.

*

4 movie tickets cost $48. At this rate, what is the cost of:

5 movie tickets?11 movie tickets?

Priya bought these items at the grocery store. Find each unit price.

12 eggs for $3. How much is the cost per egg?3 pounds of peanuts for $7.50. How much is the cost per pound?4 rolls of toilet paper for $2. How much is the cost per roll?

Clare made a smoothie with 1 cup of yogurt, 3 tablespoons of peanut butter, 2 teaspoons of chocolate syrup, and 2 cups of crushed ice.

Kiran tried to double this recipe. He used 2 cups of yogurt, 6 tablespoons of peanut butter, 5 teaspoons of chocolate syrup, and 4 cups of crushed ice. He didn’t think it tasted right. Describe how the flavor of Kiran”s recipe compares to Clare”s recipe.How should Kiran change the quantities that he used so that his smoothie tastes just like Clare”s?

A drama club is building a wooden stage in the shape of a trapezoidal prism. The height of the stage is 2 feet. Some measurements of the stage are shown here.

See more: When A Traffic Light Malfunctions You Should Treat The Malfunctioning Light As A:

*

What is the area of all the faces of the stage, excluding the bottom? Show your reasoning. If you get stuck, consider drawing a net of the prism.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button