Learning Targets:

I deserve to select and create diagrams to aid me factor about prices.I have the right to describe what the expression “at this rate” suggests, making use of prices as an instance.If I recognize the price of multiple things, I can uncover the price per point.

You are watching: Which of these terms refers to the cost of a six-pack of soda?


Lesson 8 Summary

The unit price is the price of 1 thing—for instance, the price of 1 ticket, 1 slice of pizza, or 1 kilogram of peaches.

If 4 movie tickets expense $28, then the unit price would be the cost per ticket. We deserve to develop a twin number line to find the unit price.

*

This double number line mirrors that the cost for 1 ticket is $7. We can additionally discover the unit price by dividing, 28 div 4 = 7 , or by multiplying, 28 oldcdot frac14 = 7 .

Glossary Terms


Lesson 8 Practice Problems

In 2016, the cost of 2 ounces of pure gold was $2,640. Complete the double number line to show the cost for 1, 3, and 4 ounces of gold.

*

The double number line mirrors that 4 pounds of tomatoes price $14. Draw tick marks and also compose labels to display the prices of 1, 2, and 3 pounds of tomatoes.

*

4 movie tickets expense $48. At this rate, what is the price of:

5 movie tickets?11 movie tickets?

Priya bought these items at the grocery store. Find each unit price.

12 eggs for $3. How much is the price per egg?3 pounds of peanuts for $7.50. How a lot is the expense per pound?4 rolls of toilet paper for $2. How a lot is the cost per roll?

Clare made a smoothie through 1 cup of yogurt, 3 tablespoons of peanut butter, 2 teaspoons of cocoa syrup, and also 2 cups of cruburned ice.

Kiran tried to double this recipe. He used 2 cups of yogurt, 6 tablespoons of peanut butter, 5 teaspoons of chocolate syrup, and also 4 cups of crushed ice. He didn’t think it tasted best. Describe how the flavor of Kiran"s recipe compares to Clare"s recipe.How must Kiran readjust the amounts that he provided so that his smoothie tastes just favor Clare"s?

A drama club is building a wooden phase in the form of a trapezoidal prism. The height of the phase is 2 feet. Some measurements of the phase are shown here.

See more: When A Traffic Light Malfunctions You Should Treat The Malfunctioning Light As A:

*

What is the location of all the faces of the phase, excluding the bottom? Sexactly how your reasoning. If you gain stuck, take into consideration drawing a net of the prism.